close icon
page-title
Matrix
Matrix

Szczegóły

 • Tytuł oryginalny: The Matrix
 • Język oryginalny: Angielski
 • Kraj produkcji: Stany Zjednoczone
 • Reżyser: Village Roadshow Pictures

Matrix Online • Cały Film • Za Darmo

star8.2
24825Ocen
date1999
loader

Recenzje

 • avatar

  ChillSeries

  |3 godziny temu
  znajomi polecali a ja znowu jak głupia nie posłuchałam swojego głosu rozsądku
 • avatar

  BingeBuddy

  |10 dni temu
  oglądam jednocześnie to i Akademia Pana Kleksa leci na drugim ekranie bo kolega mówi że to gniot
 • avatar

  SeriesSorcerer

  |11 dni temu
  Poza pięknymi widokami, szkoda czasu.
 • avatar

  Mailosz

  |12 dni temu
  Boomers wszędzie nie wiedzą jak włączyć XD xd
 • avatar

  ThrillerMaster

  |12 dni temu
  Nie zawiódł, solidna dawka emocji
 • avatar

  UnwindViewing

  |13 dni temu
  Pierdoły dla dzieci i to z problemami myślowymi.1/10
 • avatar

  LateNightLurker

  |14 dni temu
  Całkiem niezły twist na koniec, nie spodziewałem się 💀💀💯

Trailer

Spis treści

Jak Neo odkrył swoje przeznaczenie?

Film Matrix przedstawia fascynującą opowieść o odkryciu prawdziwej natury rzeczywistości przez bohatera imieniem Neo (Keanu Reeves). Prowadząc z pozoru zwyczajne życie programisty, Neo wkrótce przekonuje się, że otaczający go świat jest jedynie symulacją stwierdzaną przez kolosalny, wszechpotężny system zwany Matrixem.

W tej wciągającej przygodzie Neo poznaje Morfeusza (Laurence Fishburne), który odsłania przed nim przerażającą prawdę - ludzkość jest w istocie zniewolona przez maszyny. Morfeusz wierzy, że Neo jest Wybrańcem, który ma moc ocalenia ludzkości z okowów Matrixa. Początkowo sceptyczny, Neo stopniowo zaczyna odkrywać swoje nadzwyczajne umiejętności i przeznaczenie.

Kluczowy motyw przebudzenia

Motyw przebudzenia i otwarcia oczu na rzeczywistość przenika główny wątek filmu. Neo musi dokonać wyboru - pozostać w niewiedzy czy poznać prawdę, bez względu na to, jak bolesna by ona nie była. Ten dylemat egzystencjalny stanowi kluczowy element fabuły Matrixa i odzwierciedla ludzką potrzebę odkrywania głębszego sensu istnienia.

Matrix

Niesamowity świat Matrycą kreowany

Jeden z najbardziej imponujących aspektów filmu Matrix to jego wyjątkowa, futurystyczna wizja rzeczywistości stworzona przez Wachowskich. Matrica przedstawia świat, który wydaje się realny, ale w rzeczywistości jest skomplikowaną symulacją komputerową. Efekty specjalne wykorzystane do wykreowania tego wirtualnego środowiska były przełomowe jak na tamte czasy i stanowiły prawdziwe mistrzostwo sztuki.

Sceny walki w zwolnionym tempie, uskoki fizyczne oraz wszechobecna zielona kreskowa animacja nadały Matrixowi całkowicie unikalny, cybernetyczny styl. Ten wizualny majstersztyk nie tylko zachwycał widzów, ale również wpłynął na kształt przyszłych produkcji filmowych z gatunku science fiction.

Kluczowe postacie filmu

Chociaż Matrix słynie głównie z efektów specjalnych i wciągającej fabuły, sukces filmu opierał się również na wyrazistych, zapadających w pamięć postaciach. Oprócz wspomnianego wcześniej Neo i Morfeusza, na uwagę zasługują:

 • Trinity (Carrie-Anne Moss) - utalentowana wojowniczka i kluczowa postać w oddziałach ruchu oporu przeciwko Matrixowi
 • Agent Smith (Hugo Weaving) - przerażający, nieustępliwy program ochronny Matrixa, główny antagonista
 • Mistrz Klucznik (Laurence Fishburne) - mentor i przewodnik Neo po świecie Matrixa

Znakomita obsada aktorska nadała tym postaciom niesamowitą głębię i wiarygodność, co jeszcze bardziej wzmocniło immersyjny charakter filmu.

Motyw walki o wolność w Matrixie

W samym sercu Matrixa tkwi fundamentalny motyw walki o wolność ludzkości. Reżyserzy bracia Wachowscy stworzyli alegoryczną opowieść o zniewalającej naturze systemów kontroli i nieustannej potrzebie wyzwolenia się spod ich jarzma.

Morfeusz i jego oddział buntowników toczą zaciekłą walkę z siłami Matrixa, reprezentowanymi przez bezwzględnych Agentów. Ten konflikt symbolizuje odwieczną ludzką tęsknotę za autentyczną wolnością - zarówno tę wewnętrzną, jak i zewnętrzną.

Neo jako symbol nadziei

Neo jest postrzegany jako wybawca ludzkości, Wybrany, który ma moc obalenia Matrixa. Jego nieustępliwa determinacja, by poznać prawdę i stawić czoła systemowi, personifikuje dążenie człowieka do samostanowienia i odrzucenia iluzji.

Matrix

Gdzie obejrzeć cały film Matrix za darmo?

Chociaż Matrix jest dziełem kultowym i łatwo dostępnym na różnych platformach streamingowych, część widzów woli obejrzeć ten film za darmo. Jedną z opcji jest znalezienie go na zerknij.tv, popularnym serwisie umożliwiającym oglądanie filmów online. Warto jednak pamiętać, że jest to tylko jedna z wielu możliwości - Matrix można również oglądać legalnie na innych platformach VOD lub zakupić na nośnikach fizycznych.

Kulisy powstawania kultowego dzieła sci-fi

Niewielu filmowców może poszczycić się tak rewolucyjnym dziełem jak Matrix. Zaangażowanie braci Wachowskich w proces twórczy przeszło najśmielsze oczekiwania i dało początek jednemu z najbardziej wpływowych filmów science-fiction w historii.

Szczegóły dotyczące kulisów produkcji tylko uwypuklają rozległość tej ambitnej wizji. Przez cały okres zdjęciowy stosowano innowacyjne techniki filmowe, w tym rewolucyjną technikę ruchu spowolnionego, która stała się znakiem rozpoznawczym Matrixa. Ekipa filmowa na czele z braćmi Wachowskimi zrewolucjonizowała branżę, ustanawiając nowe standardy efektów specjalnych.

Trudności i wyrzeczenia

Powstawanie Matrixa nie było łatwym procesem. Bracia Wachowscy musieli stawić czoła wielu wyzwaniom, od trudności technicznych po ograniczenia budżetowe. Jednak ich nieugięta pasja i wizja artystyczna doprowadziły do powstania arcydzieła, które wpłynęło na kino science-fiction na całe dziesięciolecia.

Podobne filmy

Antonina Bąk

Antonina Bąk

Cześć! Nazywam się Antonina Bąk i jestem fanką kina kobiecego. Pasjonują mnie filmy tworzone przez reżyserki, ukazujące kobiece doświadczenia, wrażliwość i siłę. W recenzjach staram się doceniać różnorodność perspektyw, nieszablonowe bohaterki, przełamywanie stereotypów. Szukam w kinie prawdy o kobiecości we wszystkich jej odcieniach.

Oceń film

fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
Ocena: 8 Liczba głosów: 24825

Udostępnij